Skip to navigation Skip to Content
Join a world-class health system. Find Jobs

Athletic trainer schedule

​​​​​​​​​​​​​​​Athletic trainers make regular visits to schools receiving athletic training services, during practice times to care for injuries where and when they occur. 

The athletic trainers and team physicians also are on the sidelines for many events, tournaments and games providing initial injury management. Since it’s impossible to be at every contest because of time conflicts, coverage is based on sport specific injury rates and injury potential, and as the schedule allows.​

The athletic trainer schedule below is subject to change without notice and is provided as a courtesy. Athletic trainers attend athletic events throughout the school year and may not be on-site at schools during scheduled times, if event coverage is needed.​

​​​Manager: ​

Jim Nesbit​, M.S., LAT, NASM-PES ​

715-762-7474​

Medical Director: 

Laurel Rudolph, M.D.​

715-389-4747​​​​​​


​​High School​​​​​


​Date/Time​

Trainer

Abbotsford


Tuesday and Thursday after school, Friday as needed

Sam Voight, LAT

715-897-0867

Athens

​    

Wednesday, Friday or as needed after school

Maddie Oleksy, LAT

715-630-4495

Auburndale

   

Monday, Wednesday Friday and as needed after school

Maggie Charek LAT ATC

414-526-3655

​Beaver Dam 

​Monday-Friday after school

​Tyler Koerth, LAT

920-242-8706

Birchwood

​  

Wednesday school visits

Jennifer Sobotta, LAT

715-404-5242

​Bruce

​    

​Monday lunch visit

Jon Ekhoff, ATC

608-697-6259

Butternut

​   

Wednesday lunch visit

Jim Nesbit, M.S., LAT, NASM-PES 

715-820-2651

Chequamegon

​  

Tuesday and Thursday afterschool

Jim Nesbit, M.S., LAT, NASM-PES 

715-820-2651

Chetek - Weyerhaeuser

  

Monday, Tuesday and Thursday after school

Jennifer Sobotta, LAT

715-404-5242

Colby

​   

Tuesday and Thursday or as needed after school

Maddie Oleksy, LAT

715-630-4495

Columbus

​   

Monday and Friday Late visit and Wednesday after school

Rochelle Thesing, LAT

608-799-7246

​Dodgeland


​Monday and Thursday after school

​Wendi Schoeb, LAT

507-412-9401

Durand

​ 

Tuesday and Thursday after school

Luke Howard, LAT ATC MS

715-450-4732

Eau Claire Immanuel Lutheren

 ​ 

Thursday noon hour

Luke Howard, LAT ATC MS

715-450-4732

Eau Claire Memorial

 ​ 

Monday-Friday after school

Jessica Torgerson, LAT ATC

715-577-0714

Eau Claire Memorial

​  

Monday-Friday after school

Karlee Bitney, LAT ATC

715-533-4787

Eau Claire Memorial MD

 ​ 

Area event coverage as schedule allows

Adam Atkins, MD

608-322-3732

Eau Claire North

​  

Monday-Friday

Katie Luttropp, LAT

715-305-1897

Eau Claire North MD

 ​ 

Area event coverage as schedule allows

Tamira Miranowski, DO

507-382-0730

Eau Claire Regis

​   

Monday-Friday after school

Jon Purvis, LAT

715-560-1451

​Flambeau

​     

​Tuesday and Thursday after school

Jon Ekhoff, ATC

608-697-6259

Granton

​ 

As needed

Rochelle Thesing, LAT

608-799-7246

Greenwood

​ 

Monday after Loyal, Wednesday after school and Friday as needed

Sam Voight, LAT

715-897-0867

​Horicon 


​Monday and Wednesday after school

​Chris Seul, LAT

414-254-1629

​Ladysmith

​  

​Monday-Friday after school

Jon Ekhoff, ATC
608-697-6259

Lake Holcombe

​  

Monday and Thursday during school hours

Jennifer Sobotta, LAT

715-404-5242

Lakeland Union High

 ​

Monday–Friday after school

Zach Furtak, LAT

715-661-1290

Loyal

​ 

Monday after school, Wednesday after Greenwood and Friday as needed

Sam Voight, LAT

715-897-0867

Marshfield Senior High

​   

Monday – Friday after school

Paige Albrecht, LAT ATC

715-207-1656

​​Neillsville

​   

​Monday-Friday after school

​Michael Doersch, LAT ATC

715-743-8440

Northland Lutheran

 ​ 

Wednesday at noon

Chris Orgeman, LAT

715-216-3534

Northland Pines

  ​

After school and event coverage

Zach Furtak, LAT

715-661-1290

Phillips

 ​  

Monday at 10 a.m.

Friday after school

Jim Nesbit, M.S., LAT, NASM-PES 

715-820-2651

Pittsville

​  

Tuesday, Thursday and as needed after school

Maggie Charek LAT ATC

414-526-3655

Rice Lake

​ 

Monday - Friday after school

Nicole Slovensky, LAT ATC

715-213-6328

Spencer

​ 

Monday and as needed after school

Maddie Oleksy, LAT

715-630-4495

Stratford

​   

Monday and Friday after school and Wednesday late visit

Rochelle Thesing, LAT

608-799-7246

​UW-Stevens Point

​   

​Daily

​See full trainer list


Wisconsin Rapids Lincoln

​   

Monday –Friday after school

Richard L Henke LAT

715-459-4732

Wisconsin Valley Lutheran

​     

Wednesday at 1 p.m.

Chris Orgeman, LAT

715-216-3534

Wittenberg-Birnamwood

​  

Monday (late visit) Wednesday, Friday after school

Chris Orgeman, LAT

715-216-3534